Forum Ana Sayfa » Sarangni.Org » Bildiri ve Yardım Defteri
Dilek ve Şikayet Kutusu!

Bölüm Yetkilileri: Moderator, Hades
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 3. sayfa (Toplam 15 sayfa) [Bu başlıkta 289 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Sayfa:: « Önceki 1, 2, 3, 4, 5, ..., 13, 14, 15 Sonraki »
Yazar Mesaj
si-murg

Admin
Admin
İletiler: 2184
İletiTarih: 24 Temmuz 2011, 14:50
Adı geçen arkadaşları ve daha fazlasını fjallraven abiye havale ettim çoktan. Kendilerine gereken ilgiyi göstereceğini sanıyorum. Smile

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
mermaid52

Üye
İletiler: 469
İletiTarih: 24 Temmuz 2011, 15:08
Bu konu özellikle birkaç gündür fazlasıyla gündeme geliyor. Puanlama sistemi hiçbir yerde- buna IMDB' de dahil - mükemmel değil. Puanlama sisteminde en doğru puanlama bana göre standart sapma yöntemiyle hesaplanır ancak bunu da buraya uyarlamak mümkün müdür bilemiyorum. Bu nedenle benim önerim verilecek en düşük puan sınırını biraz yukarı çekmek (hiçbir film/dizi 4'ün altında bir puanı hak etmez bence). Ne dersiniz?

shepidi

Üye
İletiler: 183
İletiTarih: 24 Temmuz 2011, 15:49

hiraru'ya sonuna kadar katılıyorum. Ben de hiraru gibi tıbbi içerikli bir dizi olan "Sign" 'ı çeviriyorum.
Bu yazılanları görünce bir bakayım dedim ve hiraru'nun bahsettiği 3 hesabın Sign'a da 1 puan verdiğini gördüm.
Bu kadarı da tesadüf olamaz herhalde. Durum böyle olunca ister istemez insan arkasında bir art niyet arıyor.
si-murg, çözüm için düğmeye basılmış olduğunu duymak rahatlatıcı.

si-murg

Admin
Admin
İletiler: 2184
İletiTarih: 24 Temmuz 2011, 16:09

grange77

Üye
İletiler: 32
İletiTarih: 24 Temmuz 2011, 16:17
« HoCKLoCK » demiş ki:
Ben de bişey önermek istiyorum. Film-dizi özetleri, yani kadronun altında, resimlerin üstünde olan olay. İzlemeye karar vermeden film hakkında bir fikrimiz olsun istiyoruz. Bu özetler çok işe yarıyor bu yüzden. Ama yöneticiler heryere yetişemiyor bu yüzden birçok filmde yok bu özetler.

Önerim şu ki; bu özetleri biz, yani üyeler de girebilelim ve admin tarafından onaylanıp yahut düzenlenip siteye konulsun. İlgilenilmesi dileğiyle. Smile

Beni de rahatsız een bir durum. Bazen bir dizi film hakkında ingilizce özet bile bulamıyorum. Bence üyelerin özet yazması yerine dizi/filmi çeviren kişinin bir paragraf da olsa çevirdiği şey hakkında tarafsızca konuyu özetlemesi daha iyi olabilir.

aysemin

Üye
İletiler: 1080
İletiTarih: 24 Temmuz 2011, 16:26
Son zamanlarda şu 1 puanlar çevirmen arkadaşlarımızın canını sıkıyor haklı olarak. O kadar var ki hangi biriyle başa çıkılır bilemiyorum. Adminlerimize sabır diliyorum. İlgilendikleri için de teşekkür ediyorum.
Her yapımı sevmek zorunda değil herkes ama bu 1 puanlar daha çok çevirmene karşı yapılır oldu son dönemlerde -gerçekten sevmediği için 1 puan verenleri tenzih ederim- ve bu gerçekten çocukça geliyor bana. Bir çevirmenin çevirdiği yapım kötü puan alınca bundan haz duyan şahısları da anlayamıyor, çok çocukça buluyorum hiç kusura bakılmasın.

« mermaid52 » demiş ki:
Bu konu özellikle birkaç gündür fazlasıyla gündeme geliyor. Puanlama sistemi hiçbir yerde- buna IMDB' de dahil - mükemmel değil. Puanlama sisteminde en doğru puanlama bana göre standart sapma yöntemiyle hesaplanır ancak bunu da buraya uyarlamak mümkün müdür bilemiyorum. Bu nedenle benim önerim verilecek en düşük puan sınırını biraz yukarı çekmek (hiçbir film/dizi 4'ün altında bir puanı hak etmez bence). Ne dersiniz?

@Mermaid52 benim en düşük puanım 7 zaten. Onu da kendi çevirdiğim filmlere verdim hehey 1 puan vermektense hiç puan vermemeyi tercih ederim. Çok sevmediğim ya da "Kaç puan versem adil davranmış olurum?" dediğim yapımlara henüz hiç oy vermedim thinking
Objektif bir puanlama sistemi ne yazık ki hiçbir yerde yok. Hatta itiraf edeyim yakın zamana kadar ben de buna pek riayet ettiğimi söyleyemem. Bilinçli olduğunu düşündüğüm bazı kullanıcıların profillerine baktığımda 10 puanı sadece birkaç yapıma verilmiş olarak görünce "Ben neden bol keseden kullanıyorum?" soruları belirdi zihnimde sırıtma Bu doğrultuda puanlarımı düzenledim, halen de düzenliyorum. Herkesin zevki farklıdır elbette ama mümkün mertebe objektif olmaya çalışıyorum.

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
mermaid52

Üye
İletiTarih: 24 Temmuz 2011, 16:56
@aysemin;ben de onu diyorum aysemin. İzlediğim ve çok beğendiğim, bir iki kusuru varsa da görmezden gelebildiğim dizi/filmlere hak ettikleri puanı vermekten çekinmiyorum. Seyretmediğim film/diziye puan vermiyorum, sevemediklerimi de keza öyle. Şu ana kadar sadece bir filme düşük puan verdim o da konusu ve işlenişi itibariyle bana son derece antipatik ve anlamsız geldiği içindi. Ancak puanlamayı dizi/filmin kendisine değil de çeviriye/çevirmenlere göre vermenin mantığını anlamak da mümkün değil. O bölümün çeviri değerlendirmeleri için değil, dizi/film değerlendirmesi için olduğunun anlaşılması gerektiği kanısındayım. Umarım bundan sonra bu tür sıkıntılar yaşanmaz Smile

sarah

Çekik Gözler
Çekik Gözler
İletiler: 436
İletiTarih: 24 Temmuz 2011, 17:04
The Discovery of Affection 'a dün başlamaya karar verdim.Ve verilen puanlara bakınca verilmiş 1 puan dikkatimi çekti.Veren üyenin profilini tıkladım gördüm ki her nedense belli başlı bazı dizilere 1 puan vermiş.Derken Sign dizisine oy veren bir başka üyenin profiline bakınca orda resmen "kal geldi" oldum .1 puan verilmeyecek yapım yokmudur?İllaki vardır ama böyle kör gözüm kör parmağına misali olduğunu sanmıyorum. Ama sanırım anlamısız bir negatif durum var ya da yaratılmaya çalışılıyor. Gerçekten tuhaf bulmuştum ve garipsemiştim.Şimdi konuya denk gelince yazmadan edemedim.

grange77

Üye
İletiler: 32
İletiTarih: 24 Temmuz 2011, 20:41
Yeterince vaktim olmadığı için hiç dizi çevirisi yapmadım. Biliyorum ki çok emek ve zaman isteyen bir iş. O verilen emeği de bu kadar kolay yok saymamak lazım. Özellikle izlemediği yapımlara oy verenleri bu konuda hiç anlayamıyorum.
Aynı şey her yapıma 10 puan verenler için de geçerli. Kendi çevirdiğim filmlere bile en yüksek 8 puan verdim çünkü onu hak ediyordu. Ki 8 puanı da çevirdiklerimden sadece 1'ine verdim.
Lütfen başkalarının emeğini değerlendirirken bunu da göz önünde bulundurunuz.

dolce far niente

Üye
İletiler: 133
İletiTarih: 24 Temmuz 2011, 20:44
Yapılan tüm eleştirilere katılıyorum. Gerek dizi/filmlerin oylanmasında ve gerekse film/dizilerin yorum bölümlerinin henüz o film/diziyi izlemeyenler için az çok fikir edinebilecekleri, referans alabilecekleri yerler olduğu kasıtlı/kasıtsız olarak unutuluyor. eskiden merak ettiğim bir film yada diziyi izlemeden önce oy ve yorumlara bakar, fikir edinirdim fakat kötüniyetle verilen düşük oylar yüzünden artık tarafsızlığına güvendiğim arkadaşların profillerinden o filmlere bakar oldum. Kimseden dizi/filmi eleştirmen edasıyla izleyip yorum yapmasını oy vermesini beklemiyoruz tabiki ama bu hususta en azından forumun amacını hatırlamalarını istiyorum böyle arkadaşlardan. Yöneticilerimizin herşeye yetişmelerini mümkün değil genede gereken önlemleri almaya çalışıyorlar bizde daha duyarlı davranmalıyız sanırım. Yanlış anlaşılmasın kimseyi suçlama kastı taşımaksızın bu konudaki hoşnutsuzluğumu belirtmek istedim.

hiraru

Üye
İletiler: 477
İletiTarih: 26 Temmuz 2011, 01:36
Konuyu uzatmış olmak istemem ama bir düşüncemi paylaşmak istiyorum.

http://www.sarangni.info/tumceviriler.php?q=dizi

Üç kişi ya da bazen biri, bu listedeki dizilere sırayla bir vermiş.

Bir protesto olayı var ama bazı diziler gözlerinden kaçmış. İlginç değil mi? thinking

Tyran de Padoue

Üye
İletiler: 228
İletiTarih: 26 Temmuz 2011, 01:54
Tüm yazılanları okuyunca neden hiç bir yapıma puan vermediğimi düşünmeye başladım. Birler geliyor... Smile

Tyran de Padoue

Üye
İletiTarih: 26 Temmuz 2011, 15:53
@King Geunchogo; İlk bir puanımı çevirisini yaptığınız diziye veriyorum. Sıradaki bir puanım ise @mermaid52'ye gelecek. Smile

mermaid52

Üye
İletiTarih: 26 Temmuz 2011, 16:16
« fwd-rwd » demiş ki:
@King Geunchogo; İlk bir puanımı çevirisini yaptığınız diziye veriyorum. Sıradaki bir puanım ise @mermaid52'ye gelecek. Smile

Bu şerefi neye borçluyum acaba? Yine de itirazım olmaz. Puan puandır hehey

Tyran de Padoue

Üye
İletiTarih: 26 Temmuz 2011, 17:50
« mermaid52 » demiş ki:
« fwd-rwd » demiş ki:

Bu şerefi neye borçluyum acaba? Yine de itirazım olmaz. Puan puandır hehey

Smile Bendeki puanlar tersten işlemekte. 1 en iyi puan, 10 en kötü. Beğendiğim dizi ve çevirilere 1, beğenmediğim yapımlara 10 veriyorum. Smile Smile

Tyran de Padoue

Üye
İletiTarih: 28 Temmuz 2011, 11:49
Twitter butonu olsa fena olmaz sanki? Smile

Neo80

Asya Ruhları
Asya Ruhları
İletiler: 3861
İletiTarih: 28 Temmuz 2011, 17:49
Öhöm fjallraven ile bunu konuşmuştuk bildireceğini söylemişti ilgili kişilere Smile

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Tyran de Padoue

Üye
İletiTarih: 29 Temmuz 2011, 09:03
« Neo80 » demiş ki:
Öhöm fjallraven ile bunu konuşmuştuk bildireceğini söylemişti ilgili kişilere Smile

Tamamdır, beklemedeyiz o zaman. Teşekkürler bilgi için Neo80. flowers

valek

Üye
İletiler: 692
İletiTarih: 29 Temmuz 2011, 16:46
benim bir önerim olacak arkadaslara ne kadar benimsenir bilmiyorum ama şahsi düşüncem puanlama sistemi siteden kaldırılmalı .

sistem zaten çalışmıyor kimisi gıcıklıgına canım dizilere 1 puan veriyor kimisi ise daha bölümü bile yayınlanmamıs dizilere 10 puan veriyor , üstüne bir de her yorum sayfasında kavga kıyamet vay efendim sen niye bir verdin vay efendim bu diziye nasıl 10 puan verilir .

Çoğu arkadasımızın film dizi takip ederken puanlamayı dikkate aldıgını sanmıyorum artık herkes farkında iyi çalışmadıgının .

Ben kendi adıma bir dizi yada filme başlamadan önce puanlamayı değil yorumları dikkate alırım onlara göre izlerim veya izlemem daha önemli bir kıstastır benim için..

Eğer puanlama sistemini kapatırsak hem gereksiz kavgaların önüne geçmiş oluruz , hem insanları izledikleri film yada dizi için bir çift kelam etmeye teşvik etmiş oluruz düşüncesindeyim

Neo80

Asya Ruhları
Asya Ruhları
İletiler: 3861
İletiTarih: 29 Temmuz 2011, 20:01
valek bence istisnalar kaideyi bozmaz. Bir kaç kendini bilmez yüzünden sistemi kaldırmak nerede görülmüş? Bunun yerine grup oylarının puanlamaya etkisini daha fazla yansıtılması gibi bir şey yapılabilir bana göre. Farz-ı misal grup üyelerinin verdiği puan sisteme aynen yansırken üye kategorisindeki kişilerin oyları yarı yarıya etki eder gibi. Eğer bir düzenleme yapılacaksa bu şekilde olur. Aslında buna da karşıyım dediğim gibi bir kaç kişinin yaptığı olay yüzünden sistem değişmez. Bunu engellemek her zaman mümkün olmaz.

İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 3. sayfa (Toplam 15 sayfa) [Bu başlıkta 289 mesaj bulunuyor] Sayfa:: « Önceki 1, 2, 3, 4, 5, ..., 13, 14, 15 Sonraki »
« Önceki konuSonraki konu »
 Forum Ana Sayfa » Sarangni.Org » Bildiri ve Yardım Defteri
Forum Seçin:  

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız