Forum Ana Sayfa » Asya Sineması » Hong Kong Sineması
Secret / Bu neng shuo de. mi mi / Sır (2007) -Hk-

Bölüm Yetkilileri: Editör, Moderator
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 18 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
Mavi Tuna

İhtiyar Delikanlı
İhtiyar Delikanlı
İletiler: 4387
 İletiTarih: 19 Aralık 2008, 10:35
Bu neng shuo de. mi mi / Secret / Sır (2007)

Bu neng shuo de. mi mi (2007) Türkçe [5] Altyazı
Yönetmen:Jay Chou
Vizyon Tarihi:27 Temmuz 2007
IMDB Puanı:7.6 (0 Oy)
Tür:Dram | Fantastik | Müzik | Romantik
Süre:101 dk
Ülke:Hong Kong Tayvan
Film Dili:Çince
Sarangni Puanı:
8.8 (98)
  • Currently 123.06/ 10
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Jay ChouLunmei KwaiKai-xuan TsengAnthony Wong Chau-SangDevon Song

Jay yetenekli ve geleceğin parlak piyanist adaylarından birisidir. Okuduğu okuldan babası Chiu tarafından kendi öğretmenlik yaptığı ve piyano bölümü ile ünlü olan okula kaydını aldırır ve yeni okuluna başlar.

Jay okul da Sky ile karşılaşır ve konuşurlar. Okul yüzüncü yılında son mezunlarını verilince yıkılıp yeni bir binaya taşınacaktır.

Jay, Sky’dan ayrılır ve okulu gezmeye başlar. Bu gezinti sırasında Rain ile karşılaşır. Aralarında çok kücük bir sohbet başlar ve derse gelirler. Dersten sonra yaptıkları konuşman Jay, Rain’e çaldığı şarkının ismini sorar ve Rain ona “SIR”der. Sır’ın bir özelliği vardır.

Rain diğer öğrencilere göre farklı birisidir. Diğer öğrencilerin kendini sevmediğini söyler. Zaman zaman okula gelmemektedir. Okula geldiği zamanların bir kısmında derse girmemektedir. Jay bunları sorduğunda ise piyona da pratik yaptığın söylemektedir.

Rain ile Jay arasında ki arkadaşlık kısa bir süre sonra aşka dönüşmeye başlar. Bir birleriyle vakit geçimeye başlarlar. Beraber piyona çalarlar. Jay okula yeni geldiği için öğrenciler arasında yapılan piyona turnuvasınını kazanır ve kazandığı eseri Rain’e hediye eder. Okulda eğlence gidip beraber dans ederler. Bu arada filmimizin diğer kızı Sky ise Jay’den hoşlanmaktadır ve Jay’in de kendisine ilgisi olduğunu düşünmektedir.

Jay ve babası Chiu arasında çok güzel ve sıcak bir ilişki var. İkisi beraber bir evi paylaşıp ve beraber sohbet edip vakit geçirirler. Babası Chiu onun iyi kişilerle arkadaşlık etmesini ve kendisine dikkat etmesini ister.

Rain, Jay’a kendisinden çok fazla bahsetmez. Bir gün Jay piyano odasın da iken Sky gelir ve Jay’i öper bunu gören Rain okuldan kaçarak uzaklaşır ve okula gelmez artık. Jay uzun süre onun okula gelmesini ister evinin önünde bekler ama gelmez.

Mezuniyet günü verilecek olan gösteri hazırlıkları vardır. Gösteri başlar Rain gelir Jay’i izler. Jay bun görür ve Rain’in yanına gider kısa bir konuşmadan sonra Rain’e kendisini sınıfta beklemesini söyler.

Filmin bu kısmından sonrası için bir şey söylememeyim artık. Esasında filmi tam anlamaya başladığımız yer bu kısımdan sonra başlıyor diyebilirim.

Bir noktadan sonra her şey öyle bir karışmaya başlıyor ki hayal ile gerçek bir birine giriyor. Ne olacak, neydi, nasıldı diye meraktan kendimi alamadım izlerken. Her şey sonuçta bir yere bağlanıyor ve her şeyi net bir şekilde öğrenebiliyoruz.

Rain ve Jay’in arasında ki ilişki filmde çok güzel anlatılmış. Rain sıcak gülüşü ve samimi tavırları ile Jay’i kısa sürede etkiliyor. İki oyuncunun da oyunculuklarını çok beğendim. Özellikle beraber piyano çaldıkları ve tek tek piyano çaldıkları sahneler çok iyiydi.

Bu uzakdoğulu arkadaşlar çok bir yetenekli filmlerinde. Biraz da bizde olsa şu yetenekten hiç fena olmazı ama . My Piano’da çok güzel piyano çalıyorlardı. Başka filmlerin de farklı enstürmanların görmüştüm ne diyeyim Allah vergisi galiba.

Filmi çok beğendim, sıcak atmosferi, görselliğin iyi kullanılmış olması, çekisi hikayesi, bu hikayenin kurgulanışı ve sonuçta kafamda soru işaretleri bırakmamış olması da bunda etkili.

Mutlaka izleyin derim.

Güzel çevirisi ile bu filmi bizlere izlettiği için terbet’e teşekkürler.
clap2

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
 Film AdıDownloadDilFPSÇevirmenReleaseCD SayısıGönderen
Bu neng shuo de. mi mi137
23.976terbetMESS1 CDterbet
Bu neng shuo de. mi mi61
23.976terbetTLF2 CDterbet
Bu neng shuo de. mi mi81
23.976terbetyinianhou2 CDSPAWN-TheUndead
Bu neng shuo de. mi mi130
23.976terbetTLF1 CDMavi Tuna
Bu neng shuo de. mi mi92
25terbetMrCJ2 CDMavi Tuna
Daisy~

Çevirmen
Çevirmen
İletiler: 1956
İletiTarih: 15 Şubat 2009, 22:38
Ben de bu filmi beğenmiştim, çevirisi de güzeldi. İnceleme için de çeviri için de emeği geçen herkese çok teşekkürler. Ben bu filmi baya bir süre önce izlemiştim çok net aklımda değil ama bu filmin sonunda birşey kafama takılmıştı, hatırlayan birisi yardımcı olursa sevinirim.

göz görmeyince gönül katlanır
Filmin sonunda okul yıkıldığı anda çocuk okula girip piyanoda o parçayı çalıp kızın olduğu zamana gidiyor. Filmin en sonunda kızın bir foto gösteriyor hatta çocuk ve kız yan yana. Ama kız çocuğun zamanına gidince onu sadece ilk gördüğü kişi görüyor böyleydi yani, peki çocuk kızın zamanına gidince sadece kızın yani ilk gördüğü kişinin onu görebilmesi gerekmez mi? O fotoda nasıl görünüyor ki çocuk thinking

emirhan

Üye
İletiler: 108
İletiTarih: 15 Şubat 2009, 23:00
Daisy~ iyi yakalamışsın.

Ama parça hızlı çalınınca ve geçmişe dönülünce herhalde bu kural işlemiyor. sırıtma

Benim aklıma başka bir şey gelmiyor açıkcası. üzgünüm.

emirhan

Üye
İletiTarih: 15 Şubat 2009, 23:13
Birde şöyle düşün.

Kız geri dönmek için parçayı hızlı çalmak zorunda. Geri kendi zamanına dönünce, kimsenin onu görmemesi gerekiyor olurdu. Yani parça hızlı çalınınca kendi zamanına dönünce bu kural işlememesi gerekiyor.

SPAWN-TheUndead

Üye
İletiler: 788
İletiTarih: 17 Mart 2009, 18:32
Film güzeldi başlayışı ortaları lakin ne zaman olaya fantastic olgu katıldı film bozdu.Senaryo tamaen değişti.O yüzden beyenmedim ben sonradan olanları.Film sağ giderken sola döndü.İyi bir dönüşte değildi.Film sıcak giderken böyle devam etmeleri gerekirdi.
Piyano çalışları çok iyiydi.Genelde butarz film izlemem sıkılırım diye ama hiç sıkılmadım senaryo değişene kadar.

Jay ile babasının evdeki dansıda gülmekten kopardı beni Smile

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
handde

Üye
İletiler: 2068
İletiTarih: 01 Mayıs 2009, 12:35
ben bu filmi çok beğenmiştim..gerçekten çok mükemmel işlenmiş bir film olduğunu düşünüyorum!fantastik olgular da çok hoşuma gitmişti..ancak bn de daisy le aynı yere takılmıştım..

kız geleceğe gittiği zaman kimse onu göremedi çocuktan başka ama çocuk geçmişe gittiği zaman resimde nasıl gözükebildi thinking

belkide çok ayrıntılara takılmamak gerekir sırıtma ben her haliyle çok etkilendim çok beğendim bu filmi..eğer fantastik,romantik seviyorsanız mutlaka izleyin hehey

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
emirhan

Üye
İletiTarih: 01 Mayıs 2009, 17:55
handde sende mi aynı yere takıldın? Smile Kızın piyano eşliğinde geleceğe yolculuk edebildiğini kabullenebiliyorsunuz da nedense çocuğun fotoğrafta göründüğünü kabullenemiyorsunuz. Smile
Yukarıda elimizden geldiği kadar anlatmaya çalışmışım olayı. Utandım utanarak okudum yazdıklarımı valla Smile

Neyse başlığı hortlatmayın siz Smile

handde

Üye
İletiler: 2068
İletiTarih: 01 Mayıs 2009, 18:00
yok yok kabullenmemek değil de hani sanki biraz garip gibi sırıtma neyse ya izlenmeye değer güzel bir filmdi her haliyle hehey başlığı hortlatmaya gerek yok oleyo

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
berre

Üye
İletiler: 2022
İletiTarih: 01 Mayıs 2009, 18:17
Ben de takılmıştım oraya. Hatta kardeşimle az teoriler üretmedik bizde

Ama film o kadar şahane ki, o kadarcık kusuru çabucak unutuveriyor / görmezden gelebiliyor insan oleyo Filmleri tekrar izlemeyi sevmememe rağmen tam 3 kere izlemiştim bu filmi. Yeni filmler için bile vakit darlığı çekmesem yine oturur izlerim walla. Yaz bir gelsin de

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
aymiko

Üye
İletiler: 194
İletiTarih: 30 Temmuz 2009, 00:10
Bence de tek kelimeyle harika bir filmdi. Özellikle piyano sahneleri...
defalarca ağzım açık bir halde izledim.... O ne yetenektir Allahım clap2 hehey

Herkese tavsiye ederim gözüm kapalı... Smile

tunc52

Yeni Üye
İletiler: 3
İletiTarih: 17 Nisan 2011, 05:31
tayvan filmi olduğuna inanmak çok zor. onları aşmış bi güzellikte herkesin izlemesi lazım.

tunc52

Yeni Üye
İletiTarih: 17 Nisan 2011, 05:37
hem hong hong hem tayvan filmiymiş hehey

http://myanimelist.net/animelist/GeNeRaL52

Mavi Tuna

İhtiyar Delikanlı
İhtiyar Delikanlı
İletiler: 4387
İletiTarih: 17 Nisan 2011, 14:00
« tunc52 » demiş ki:
tayvan filmi olduğuna inanmak çok zor. onları aşmış bi güzellikte herkesin izlemesi lazım.

Tayvan sinemasından nasıl örnekler izlediniz bilmiyorum ama güzel filmleri vardır. İşlenilmesi zor konuları dram ile iç içe sokarak cesur bir şekilde anlatmak konusunda oldukça iyidirler. İşlediği konular bize ters olsada yaptıkları işin hakkını vermek konusunda iyidirler.

Sheng xia guang nian (2006)
Hei yan quan (2006)
Qing shao nian nuo zha (1992)
Ci qing (2007)
Tian tang kou (2007)
Dui bu qi wo ai ni (2009)
Yi yi (2000)
Au revoir Taipei (2010)
About Love (2005)
Hear Me (2009)
Bang bang wo ai shen (2007) (Ben izlemedim ama izleyenlerin beğendiği bir film.)
Ting che (2008)
Ci Ling (2009)
Bu neng mei you ni (2009)
Zui yao yuan de ju li (2007
Baiyin diguo (2009)
Lian xi qu (2006)
Taipei Exchanges (2010)
Yang Yang (2009)
Renyu duoduo (2005)
Chen shui de qing chun (2007)
Finding Shangri La (2009)
Summer Times (2009

Genelde dram ağırlıklı bir listedir. İzlediğim ve aklımda iyi yer edinmiş yapımlar. Özellikle bir kaçtenesi var ki mutlaka izlenilmeli.

tunc52

Yeni Üye
İletiTarih: 17 Nisan 2011, 20:13
@Mavi Tuna

5-6 tane anca izlemişimdir önerdiklerini yazdım bi kenera bakıcam bazılarına Smile sağ ol.

http://myanimelist.net/animelist/GeNeRaL52

monpti

Üye
İletiler: 93
İletiTarih: 17 Nisan 2011, 21:03
Açıkçası bayılarak izlediğim, herkese de izlemesini tavsiye ettiğim harika bir filmdi. Yalnız filmi bitirdikdikten sonra, uzun bir müddet aklıma takılan bir yer olduğunu düşündüm, bir ayrıntı beni rahatsız ediyordu ama ne.
sonra o mükemmel düelloyu, piyano sahnesini tekrar izleyince anladım beni rahatsız eden ayrıntıyı oleyo

Kızı orda yanındaki kızla açık açık sohbet ederken gösteriyorlar, yani konuşabildiği bir tek çocuk değil, yani bize gösterilen öyle en azından. thinking Bu ayrıntıyı gözden kaçırmamızı mı istemişler yoksa onlarda mı farkında olmadan yapmış anlamadım. Ama kız orda diğer kızla konuşmasaydı esin çakardım durumu finalden önce

kendisi

Üye
İletiler: 789
İletiTarih: 06 Haziran 2011, 01:06
monpti o sahneyi tekrar gösteriyorlar, gözünden kaçmış sanırım. 2 CD'lik sunumun 2. CD'sinde 19. dakika 50. saniyede.

Sky aslında daha uzakta olan başkasıyla konuşuyor ama Jay onu Rain ile konuşuyormuş gibi görüyor. Biz de onun gözünden gördüğümüz için o şekilde algıladık doğal olarak Smile

Filmi beğendim ama sanki çok çabuk bitti, kendimi kaptırdığım için sanırım Smile Adını çok duymuş ve bir gün izlerim demiştim ama şu videoda "Sır" parçasının çalındığını duyunca hemen izleyemeye karar verdim: şu video
İyi ki daha fazla ertelememişim Smile

monpti

Üye
İletiler: 93
İletiTarih: 09 Haziran 2011, 02:09
Ben tek cdlik sunumunu izlediğim için o ayrıntı yoktu , teşekkürler flowers

Bir de 2cdlik sunumu izlemeli o zaman, bakalım başka hangi ayrıntılar kaçmış oleyo

eciş

Üye
İletiler: 60
İletiTarih: 19 Haziran 2011, 23:16
Aslında hademe var bir de şu engelli olan. Raini o da görebiliyorken niye jay in babası göremedi? benim kafamı karıştıran bir diğer soru da buydu Smile

Her türlü muhteşemdi Smile

İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 18 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
 Forum Ana Sayfa » Asya Sineması » Hong Kong Sineması
Forum Seçin:  

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız